Hyppää sisältöön

Yhteyshenkilöt tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskysymyksissä

Hiippakuntiin on nimetty tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusasioita varten yhteyshenkilöt. Yhteyshenkilöt antavat neuvontaa ja tukea seurakuntien tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskysymyksissä.

Turun arkkihiippakunta 

Hiippakuntapastori Pauliina Järvinen, pauliina.jarvinen@evl.fi

Helsingin hiippakunta

Piispan erityisavustaja Satu Huttunen, satu.huttunen@evl.fi

Espoon hiippakunta

Seurakuntapastori Heidi Zitting, heidi.zitting@evl.fi

Porvoon hiippakunta/Borgå stift 

avoinna/öppet

Mikkelin hiippakunta

Hiippakuntasihteeri Eriikka Jankko, eriikka.jankko@evl.fi

Tampereen hiippakunta

Pappisasessori Leena Sorsa, leena.sorsa@evl.fi

Lapuan hiippakunta

Hiippakuntadekaani Terhi Kaira, terhi.kaira@evl.fi

Kuopion hiippakunta

Hiippakuntasihteeri Juha Antikainen, juha.antikainen@evl.fi

Oulun hiippakunta

Hiippakuntapastori Päivi Liiti, paivi.liiti@evl.fi

Ota yhteyttä

asiantuntija
Toiminnallinen osasto
Jumalanpalvelus ja yhteiskunta
Eteläranta 8
00130 Helsinki

Työskentelen kirkon yhteiskunnallisten ja sosiaalieettisten kysymysten parissa. Tasa-arvon, yhdenvertaisuuden ja kirkon yhteiskunnallisen roolin kysymykset ovat olennainen osa työtäni.

Päivitetty