Seksuaalisen häirinnän torjuminen

Kirkon arvojen ja yhteiskunnan lainsäädännön perusteella jokaista ihmistä tulee suojella, kohdella yhdenvertaisesti ja kunnioitten. Kirkon ja seurakuntien tulee olla turvallisia kaikenikäisille ja kaikilla tasoilla: fyysisellä, henkisellä, hengellisellä, sosiaalisella ja seksuaalisella tasolla.

Seksuaalisesti turvallinen seurakunta

Seurakunnan tulee huolehtia kaikkien seurakunnan toimintaan osallistuvien turvallisuudesta kaikissa tilanteissa. Kirkko on laatinut Turvallinen seurakunta -asiakirja, joka ohjeistaa ja velvoittaa niin seurakuntalaisia, vapaaehtoisia, luottamushenkilöitä kuin työntekijöitäkin. 

Arkkipiispan viesti seurakuntien luottamushenkilöille, työntekijöille ja seurakuntalaisille.

Arkkipiispa Tapio Luoma: Turvallisemman kirkon rakennamme yhdessä luottamushenkilöinä, työyhteisöinä ja seurakuntalaisina

Ajankohtaista

Ke 27.3. klo 14- 15 Ajankohtaisinfo seksuaalisen häirinnän ehkäisemisestä työyhteisössä ja toiminnassa. Voit liittyä mukaan tästä linkistä: Liity kokoukseen napsauttamalla tästä

MATERIAALIT AIEMMISTA KOULUTUKSISTA:  “Kasvurauha/ Ro att växa – turvallisempi seurakunta lapsen ja nuoren kasvua tukemassa” Ekumeeninen hybridiseminaari, jonka pohjana “Väkivallaton lapsuus uskonyhteisössä” – ohjelma (STM, THL) Miten ehkäisemme seurakunnissa ja kirkoissa lapsiin suuntautuvaa henkistä, hengellistä tai fyysistä väkivaltaa tai kaltoinkohtelua. Millaiset jäljet väkivalta jättää lapsen ja nuoren kasvuprosessiin? Mukana asiantuntijat: oikeuspsykologian dosentti Taina Laajasalo, TtM kehittämispäällikkö Ulla Korpilahti, ratkaisukeskeinen terapeutti, vapaa toimittaja Janne Villa, pastori, seksuaaliterapeutti, väitöskirjatutkija, Pia Rendic ja TM, mediateologi Mikael Elmolhoda. Materiaalit: Kasvurauha – evl.fi

Liity postituslistalle

Seksuaalisen häirinnän ehkäiseminen seurakunnassa – ajankohtaisinfojen postituslista

Anna yhteystietosi

Kirkon koulutetut häirintäyhdyshenkilöt

Ole rohkeasti yhteydessä asiantuntijoihin. Voit olla yhteydessä myös muihin kuin oman hiippakuntasi ja alueesi häirintäyhdyshenkilöön:

Espoo:

Sirpa Tirri, asiantuntija, sirpa.tirri@evl.fi p. 050 431 4049
Aappo Laitinen, lakimiesasessori, aappo.laitinen@evl.fi p. 050 348 4183

Helsinki:

Satu Huttunen, piispan erityisavustaja, satu.huttunen@evl.fi p.040 551 5851
Antti Luoma, notaari, antti.luoma@evl.fi p.040 8252 596

Kuopio:

Kati Häkkinen, perheneuvoja, kati.hakkinen@evl.fi p. 040 484 8476
Risto Voutilainen, kirkkoherra, risto.voutilainen@evl.fi p. 040 484 8318

Lapua:

​​Merja Kangas, perheneuvoja merja.kangas@evl.fi p. 040 175 8821
Tuomas Hemminki, lakimiesasessori, tuomas.hemminki@evl.fi p. 050 3382570

Mikkeli

Sirkka Laine, perheneuvoja, sirkka.laine@evl.fi p. 040 714 0560

Ari Riuttaskorpi, sairaalapastori, ari.riuttaskorpi@evl.fi  p. 040 312 6810

Oulu:

Vuokko Laurila, perheneuvoja, vuokko.laurila@evl.fi p. 044 316 1557
Kari Rekilä, diakoniatyöntekijä, kari.rekila@evl.fi p. 050 521 1065
Salla Havukainen-Junno, diakoniatyöntekijä salla.havukainen-junno@evl.fi p. 040 574 7132
Seppo Viljamaa, perheasiainneuvottelukeskuksen johtaja, seppo.viljamaa@evl.fi p.050 3147 464
Juha Rauhala, dekaani, juha.rauhala@evl.fi p.044 7555 556

Porvoo:

Anna Korkman Lopes, perheneuvoja, anna.korkman-lopes@evl.fi p. 09 2340 2554
Leif Westerlund, leifwesterlund2@gmail.com p. 044 357 1750

Tampere:

Airi Raitaranta, asiantuntija, airi.raitaranta@evl.fi, 0400 910 773
Carita Lindholm, perheneuvoja, carita.lindholm@evl.fi 050 5909325
Sari Paanu, perheneuvoja, sari.paanu@evl.fi p. 040 804 9343

Turku:

Pauliina Järvinen, hiippakuntapastori, pauliina.jarvinen@evl.fi p. 0400 126 515
Heikki Kruus, perheneuvoja, heikki.kruus@evl.fi  p. 0400 309 781
Eija Liimatainen, perheneuvoja eija.liimatainen@evl.fi p. 044 730 9683
Johan Mullo, perheneuvoja, johan.mullo@evl.fi p. 040 341 7465 (ruotsin kieli)
Minea Dahlbacka, perheneuvoja, minea.dahlbacka@evl.fi p. 040 3417 338
Heikki Hesso, oppilaitospappi, heikki.hesso@evl.fi, p. 0400 309 459
Mia Pusa, oppilaitospappi, mia.pusa@evl.fi, 040 341 7296
Sirkku Nivala, diakoniajohtaja, sirkku.nivala@evl.fi, p. 044 774 5297
Ulla Ristolainen, perheneuvoja, ulla.ristolainen@evl.fi p. 044 774 5227 

Kaikkialta Suomesta voit olla yhteydessä myös Kirkkohallituksen asiantuntija Liisa Välilään liisa.valila@evl.fi p. 040- 688 1567 ja Maria Steniin (ruotsin kieli) maria.sten@evl.fi.

Lisätietoja

asiantuntija

Liisa Välilä

+358406881567

Eteläranta 8
00130, Helsinki

asiantuntija

Ville Kämäräinen

+358403547072

Eteläranta 8
00130, Helsinki

asiantuntija

Maria Sten

+358504086030

ETELÄRANTA 8
00130, HELSINKI

Takaisin sivun alkuun