Työpajan tavoite: Etsiä ja valita seurakuntalaisten ja alueen muiden ihmisten kanssa Polun kehittämisen suuntia ja luoda Polun toimintaorganisaatiota yhteisessä työpajapäivässä.
Työpajan suunnittelu ja toteutus koostuu seitsemästä vaiheesta.
Vaihe 1: TavoitteetVaihe 2: Vastuutoteuttajat ja aikatauluVaihe 3: Pohjustus ja suunnitteluVaihe 4: Kutsu mukaanVaihe 5: Kutsu mukaan markkinoimaanVaihe 6: Työpajan toteuttaminenVaihe 7: Työpajassa sovittujen asioiden toimeenpano
Polku työpajan voi pitää hyvin monen asian äärellä. Tarkentakaa tavoite vastaamaan teidän tarpeitanne. Miettikää etukäteen:
Esimerkki 1 Tavoitteena on käynnistää Polun innoittama kehittäminen seurakunnassa. Onnistunut työpaja on luonut kartan kehittämissuunnista ja suunnitelman millaisella organisaatio-/toimintamallilla niitä lähdetään kehittämään.
Esimerkki 2 Tavoitteena on ottaa Polku toimintamallina käyttöön seurakunnassa. Onnistunut työpaja on luonut suunnitelman seurakunnan Polun vastuuryhmistä ja siitä kuinka niihin haetaan avainvapaaehtoiset.
Kutsukaa jo suunnitteluun mukaan avainhenkilöitä seurakuntalaisista, he ovat olennainen osa kaiken toteutuksessa.
Sopikaa tarvittaessa työnjako
Puhukaa auki mistä polussa on ylipäätään kyse “että jokainen löytäisi paikkansa elää yhteydessä seurakuntaan itselleen merkityksellisellä tavalla”. Olkaa avoimia, jotta kaikenlainen suunnittelu olisi mahdollista.
SOME esimerkki 1. Olen x.x. ja minulla on unelma, että seurakunta olisi ihan jokaisen ihmisen oma paikka. Mikä on sinun unelmasi? Tuletko mukaan miettimään miten se voisi olla sitä myös muille?
SOME esimerkki 2: Ottakaa kuvia suunnittelusta ja laittakaa postaus esim. “Meillä on täällä suunnittelu käynnissä, mutta sinä puutut! Haluaisitko olla miettimässä millaisilla poluilla seurakunnan yhteydessä kuljetaan?”
SOME esimerkki 3. Jakakaa tapahtuman mainosta ja kysykää seuraavassa postauksessa, mikä saisi sinut lähtemään mukaan tapahtumaan?
Avatkaa markkinointi kaikille. Keillä kaikilla on mahdollisuus tehdä julkaisuja esim. Facebookiin ja Instagramiin? Onko heidän joukossaan muita, kuin työntekijöitä? Tavoitteena on, että jokainen tekee omissa kanavissaan markkinointia ja kutsuu omasta piiristään mukaan ihmisiä, jotka puolestaan voivat kutsua mukaan uusia ihmisiä.
SOME esimerkki 1: Jokaiseen puskaradioon tai alueen omiin someryhmiin laitetaan suoria kysymyksiä “Miten pitäisi markkinoida tapahtumaa, joka on kaikille teille?”
SOME esimerkki 2: Laittakaa kuvia Instagramin tai Facebookin stooreihin ihmisistä eri elämänvaiheiden keskeltä (muista ilmaiset kuvapankit) ja liittäkää niihin pohdintoja ja suoria kysymyksiä.
SOME esimerkki 3. Pyytäkää avainhenkilöitä tekemään itse omia postauksia omille ja seurakunnan sivuille. Pyytäkää heitä kertomaan julkisesti miksi he ovat menossa työpajaan ja kutsumaan samalla muita mukaan.
Tehkää vielä juuri ennen itse työpajaa somepostauksia siitä, mitä on tapahtumassa ja että vielä ehtisi mukaan.
SOME esimerkki: Ottakaa kuva vaikkapa tarjoiluista, joita valmistellaan. Jakakaa kuva sosiaalisessa mediassa kertoen, että täällä laitetaan jo valmiiksi herkkuja, tule xx talolle tänään kello x.
Työpajan vetämisessä voidaan käyttää tämän sivuston kokoavia ja kehittäviä työskentelyjä tavoitteistanne riippuen. Tai luokaa itse omia työskentelyjä.
Sopikaa, miten asioita lähdetään toteuttamaan ja toteuttakaa ne.