Ihminen istuu metrossa oranssi huppari päällään ja juo kahvia vaalimukista.

Asetu ehdolle – aikaa on syyskuun puoleenväliin!

Haluatko vaikuttaa siihen, mitä toimintaa seurakunnassasi on? Haluatko olla mukana rakentamassa tulevaisuuden kirkkoa? Jos seurakuntasi toiminta kiinnostaa sinua ja haluat oppia, miten päätöksiä tehdään, asetu ehdolle syksyn seurakuntavaaleissa!
Seurakuntasi tarvitsee kaikenikäisiä, eri tavoin ajattelevia seurakuntalaisia ehdokkaiksi – ehkä juuri sinua? Seurakuntavaalit ovat 15.11.2026 ja ehdokkaaksi pitää asettua 15.9. mennessä.

Kangaskassi, jossa lukee uskottu, toivottu, rakastettu.

Miksi asettua ehdolle?

Seurakunnan luottamushenkilönä

  • vaikutat siihen, millaista toimintaa kotiseurakunnassasi on

  • olet mukana päättämässä, mihin seurakunnan rahoja käytetään

  • tuot omaa osaamistasi ja näkemyksiäsi yhteiseen päätöksentekoon

  • saat hyödyllistä kokemusta päätöksenteosta ja vaikuttamisesta

  • olet mukana valitsemassa seurakuntasi edustajia kirkolliskokoukseen ja hiippakuntavaltuustoon

  • osallistut seurakunnan henkilöstön ja luottamustehtäviä hoitavien henkilöiden valintoihin

Toimi näin

Kiinnostuitko ehdokkuudesta? Tässä tärkeimmät askelmerkit.

Sinustako ehdokas?

Liity seurakunnan ehdokaslistalle tai perusta oma valitsijayhdistys. Voit aina kysyä seurakunnastasi apua ehdokkaaksi asettumisessa. Ehdokkaan pitää olla konfirmoitu, 18 vuotta viimeistään vaalipäivänä 15.11.2026 täyttävä Suomen evankelis-luterilaisen seurakunnan jäsen. Jos et ole jäsen, liity kirkkoon ajoissa.

Ehdokasasettelu päättyy 15.9.

Ehdokasasettelu päättyy 15.9.2026.

Kampanjoi ja käy itsekin äänestämässä.

Tee kampanjatyötä. Valmista materiaalia löytyy kirkon materiaalipankista, johon linkki alapuolella. Ennakkoäänestys on 3.-7.11.2026 ja vaalipäivä 15.11.2026.

Lue lisää ehdokkaaksi asettumisesta

Lue lisää ehdokkaaksi asettumisesta ja luottamushenkilön tehtävistä seurakuntavaalit.fi-sivulta.

Seurakuntavaalit.fi

Kampanjamateriaali

Anna vaaleille näkyvyyttä ja käytä kampanjamateriaalia

Kampanjamateriaali
Moa Karlsson.

”Me nuoret olemme tulevaisuus. On tärkeää, että pääsemme mukaan päätöksentekoon ja että ääntämme kuullaan kirkossa."

Paraisilta kotoisin oleva Moa Karlson kertoo saaneensa arvostusta siitä, että hän nuorena on halunnut olla mukana vaikuttamassa seurakunnassa.

Takaisin sivun alkuun