9.6.2026

Seurakuntavaalit tehdään joka päivä

Annmari Salmela ja Strömberg

Seurakuntavaalien onnistuminen ei synny vain kampanjoista, vaan arjen kohtaamisista.

Seurakuntavaalien onnistuminen ei synny vain kampanjoista, vaan arjen kohtaamisista. Kirkossa toivotaan nyt erityisesti enemmän nuoria ehdokkaita ja aktiivista osallistumista. Seurakuntavaalien vaalipäivä on sunnuntaina 15.11.2026 ja ennakkoäänestys 3.–7.11. Ehdokasasettelu päättyy 15.9.

Seurakuntavaaleissa päätetään paikallisesti seurakunnan ja kirkon toiminnasta ja suunnasta. Kirkkohallitus tukee seurakuntia vaalien järjestämisessä muun muassa kampanjamateriaaleilla, laskentajärjestelmällä sekä vaalikoneella.

Seurakuntavaalihankkeen projektipäällikkö Annmari Salmela tiivistää vaalien merkityksen: ”Seurakuntavaaleissa sinulla on mahdollisuus vaikuttaa oman seurakuntasi ja kirkon tulevaisuuteen. Asettumalla ehdolle ja äänestämällä saat päätöksentekijöitä, jotka edustavat arvojasi.”

"Emme aina edes huomaa kaikkea hyvää, mitä teemme. Joskus tarvitaan ulkopuolinen näkökulma, jotta se tulee näkyväksi."

Seurakuntavaalihankkeen projektipäällikkö Annmari Salmela. Kuva: Kirkon viestintä

Vuoden 2022 vaalien pohjalta tavoitteita on asetettu kaksi: sopuvaalien vähentäminen ja nuorten luottamushenkilöiden määrän kasvattaminen. Edellisissä vaaleissa luottamushenkilöt valittiin ilman äänestystä 45 seurakunnassa.

Salmela näkee erityistä potentiaalia nuorten vaikuttajaryhmissä. ”Monet nuoret ovat päässeet näkemään, miten päätöksiä tehdään seurakuntaneuvostoissa ja kirkkovaltuustoissa.”

Nuorten ehdokkaiden lisääminen voisi myös innostaa 16–17‑vuotiaita käyttämään äänioikeuttaan ja samalla vähentää sopuvaalien tarvetta.

Työssään Salmelaa motivoi mahdollisuus tuoda esiin kirkon hyvää työtä. ”Emme aina edes huomaa kaikkea hyvää, mitä teemme. Joskus tarvitaan ulkopuolinen näkökulma, jotta se tulee näkyväksi.”

Vaalit syntyvät arjessa

”Seurakuntavaaleja tehdään joka päivä”, Salmela muistuttaa. Hänen mukaansa ratkaisevaa on se, miten seurakunta kohtaa ihmiset arjessa ja juhlassa.

”Vaaleja ei ratkaista syksyn kampanjoilla, vaan seurakunnan jokapäiväisessä työssä.”

Kirkkonummen ruotsalaisessa seurakunnassa työskentelevä hallintosihteeri Jan-Erik ”Janne” Strömberg tuntee vaalien käytännön hyvin. Hän on ollut järjestämässä useita seurakuntavaaleja.

”Kyseessä on iso kokonaisuus, ja valmistelut alkavat jo noin vuotta ennen vaalia.” Strömberg vastaa vaalien käytännön järjestelyistä yhdessä kollegan kanssa. Työ painottuu erityisesti ennakkoäänestysaikaan.

"Ihannetilanteessa meillä olisi jokaiseen toimielimeen yhtä paljon varajäseniä kuin varsinaisia jäseniä. Se osoittaisi, että seurakuntalaiset haluavat osallistua ja vaikuttaa."

Jan-Erik Strömberg on työskennellyt Kirkkonummen ruotsinkielisessä seurakunnassa viiden viimeisimmän seurakuntavaalin aikana ja hänellä on myös omaa kokemusta ehdolla olemisesta. Kuva: Kirkkonummen ruotsinkielinen seurakunta

”Ennakkoäänestys työllistää paljon, ja silloin tarvitaan myös vapaaehtoisia mukaan.” Vuoden 2022 vaaleissa yli 60 prosenttia äänistä annettiin ennakkoon, mikä korostaa ennakkoäänestyksen merkitystä.

Ehdokashankinta vaatii aktiivisuutta

Seurakunnissa tehdään aktiivista työtä ehdokkaiden löytämiseksi. Aiheesta keskustellaan erilaisissa kohtaamisissa seurakuntalaisten kanssa.

”Olemme tavanneet luottamushenkilöitä ja sopineet yhteyshenkilöistä. Lisäksi olemme nostaneet vaaleja sosiaalisessa mediassa ja tehneet verkkosivut.”

Vaalien lopputulos vaikuttaa konkreettisesti seurakunnan toimintaan tulevina vuosina. Luottamushenkilöt päättävät esimerkiksi varojen käytöstä, toiminnan painopisteistä ja henkilöstövalinnoista.

Yhteistyön merkitys korostuu. ”Hyvä yhteistyö hyödyttää kaikkia. Meillä sitä on vahvistettu esimerkiksi yhteisillä iltakouluilla työntekijöille ja luottamushenkilöille.”

Lisäksi seurakuntaneuvostolla on käytössään keskusteluryhmä, joka toimii avoimena viestintäkanavana.

Onnistunut vaali näkyy osallistumisena

Strömbergin mukaan onnistunut seurakuntavaali näkyy ennen kaikkea seurakuntalaisten aktiivisuudessa. ”Ihannetilanteessa meillä olisi jokaiseen toimielimeen yhtä paljon varajäseniä kuin varsinaisia jäseniä. Se osoittaisi, että seurakuntalaiset haluavat osallistua ja vaikuttaa.”

Syksyn ehdokasasetteluun on vielä aikaa, mutta näkymät ovat hänen mukaansa lupaavat. ”Osa pitkään mukana olleista luottamushenkilöistä jää pois, mutta uusia on jo tulossa tilalle.”

Myös nuoret ovat aktivoitumassa. Seurakunnan nuorten vaikuttajaryhmä toimii aktiivisesti, ja useampi nuori on ilmoittanut aikovansa asettua ehdolle.

Lue lisää seurakuntavaaleista.

Artikkeli on julkaistu Kyrkpressen-lehden liitteessä.

Takaisin sivun alkuun