Kaikki tiedotteet

7.4.2020

Moskovan patriarkan vierailu Suomeen lykkääntyy koronapandemian vuoksi

Moskovan ja koko Venäjän patriarkka Kirillin oli määrä vierailla Suomessa toukokuun alussa. Vierailukutsun olivat esittäneet Suomen evankelis-luterilainen kirkko, ortodoksinen kirkko ja katolinen kirkko Suomessa. Koronapandemian vuoksi vierailua joudutaan siirtämään myöhemmäksi.

”Tässä vaiheessa on mahdotonta sanoa, milloin vierailun voi toteuttaa. Sekä Suomessa että Venäjällä eletään nyt poikkeusoloissa, emmekä tiedä varmuudella, kuinka kauan pandemia kestää. Lisäksi monia tapahtumia ja tapaamisia on jouduttu siirtämään myöhäisemmäksi, ja kalenterit ovat menneet uusiksi molemmin puolin rajaa”, toteaa Kirkkohallituksen ulkoasiain osaston johtaja Kimmo Kääriäinen.

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon ja Venäjän ortodoksisen kirkon teologiset oppikeskustelut oli tarkoitus pitää toukokuun puolivälissä. Myös ne joudutaan siirtämään myöhäisempään ajankohtaan.

Lisätiedot:
Tomi Karttunen, johtava asiantuntija, tomi.karttunen@evl.fi, p. 050 594 1713
Juha Meriläinen, arkkipiispan teologinen erityisavustaja, juha.merilainen@evl.fi, p. 040 142 4913

Takaisin sivun alkuun