Katsaus kuluneeseen kevääseen

2/2025

Harvoin jos koskaan, on Työmarkkinalaitoksen kevätkauden uutiskirje lähtenyt vasta juhannusviikolla. Tänä vuonna näin kävi, koska odotimme viimeiseen saakka, että saisimme Hämeenlinnan hallinto-oikeudesta ratkaisun siellä jo kaksi vuotta mietinnässä olleeseen työajattomuuskiistaan. Uusin tieto on, että päätös saataisiin ensi syksynä. Päätöksen antamista on nyt siirretty ainakin neljä kertaa.

Keväällä 2025 emme kuitenkaan vain odottaneet hallinto-oikeuden päätöstä, vaan alkuvuodesta neuvottelimme ja neuvottelutulos syntyi juuri edellisen sopimuskauden päättyessä helmikuun lopussa, mikä oli monin tavoin hyvä asia. Uudesta sopimuksesta järjestettiin totuttuun tapaan infoja, joten sen sisällön kertaaminen ei tässä yhteydessä ole tarpeen. Tärkeää on, että meillä on ainakin kaksivuotinen, mahdollisesti jopa kolmivuotinen sopimuskausi, joten pystymme suuntaamaan voimavaroja kauden aikana muuhun. Olemme tunnistaneet, että suorituslisäjärjestelmän edelleen kehittäminen on tärkeää. Samoin erityyppiset kirkon leireihin liittyvät sopimukselliset kysymykset ovat nousseet keskusteluissa esiin. Näihin ainakin paneudumme ja tulemme keskustelemaan aiheesta kirkon työnantajien kanssa.

Allekirjoituspöytäkirjassa sovitusti neuvottelimme ohjeen suorituslisäjärjestelmän siirtymävaihetta varten ja laajempi ohje on syksyllä työn alla. Tähän työhön kaipaamme näkemyksiä mahdollisimman monelta taholta.

Yhteinen ajantasaistettu ohje kirkon työaikasuunnittelusta ja työvuoroluettelon tekemisestä valmistui myös sovitussa aikataulussa ja on julkaistu nettisivullamme eilen 16.6.2025.

16.6.2025 julkaisimme myös päivitetyt ohjeet yhteistyötoimikunnan asettamista ja työsuojeluvaltuutettujen valintaa varten. Kausihan päättyy tämän vuoden lopussa, joten vaalien järjestäminen on ajankohtaista ensi syksynä.

Toivomme, että näitä ohjeita käydään yhteisesti läpi henkilöstön edustajien tai pienissä seurakunnissa henkilöstön kanssa suoraan. Avoimuus ja jaettu tieto sekä osaaminen ovat avainasemassa työyhteisön toimivuudelle.

Kirkkohallituksessa alkoi keväällä myös rekrytoinnin kärkihanke, jota tuemme osaamisemme ja resurssiemme puitteissa. Syksyn edetessä tästäkin kokonaisuudesta saadaan lisää tietoa ja mahdollisesti jo konkreettisia välineitä rekrytointien kehittämiseen.

Kirkolle valmisteltu hallituksen esitys kirkon yhteistoimintalaiksi eteni kesäkuussa eduskunnan käsittelyyn. Tätä kirjoitettaessa lakia ei ole vielä hyväksytty, mutta tavoitteena on, että se tulisi voimaan 1.1.2026. Tästäkin kokonaisuudesta tulemme järjestämään infotilaisuuksia ensi syksynä.

Edellä kerrotusti kevään työt pohjustivat osaltaan kesän jälkeistä aikaa. Paljon on asioita vireillä työelämän yleisenkin lainsäädännön piirissä, joten keskusteltavaa, informoitavaa ja opittavaa riittää.

Saamme iloksemme pitää ansaitut lomamme ennen syksyä. On tärkeää muistaa riittävä lepo ja rentoutuminen, jotta kaikkiin töihin liittyvät eriasteiset paineet asettuvat mittakaavaansa eivätkä paina mieltä liiaksi. Kirkon työmarkkinalaitos on mukana myös sosiaali- ja terveysministeriön perustamassa kolmikantaisessa työryhmässä, joka miettii keinoja edistää työssäjaksamista ja ehkäistä mielenterveyteen liittyviä sairauspoissaoloja.

Valoisaa mieltä ja kesää kaikille.

Anna Kaarina Piepponen
työmarkkinajohtaja, Kirkon työmarkkinalaitos

Takaisin sivun alkuun