Hyppää sisältöön

Kirkolliskokousvaalien tulokset

Hiippakuntavaltuustovaalien tuloksista kertovat hiippakuntien tuomiokapitulit.

Helsingin hiippakunta

pappisedustajat:

Antturi Arto, Kaikkien kirkko 2020 – Rohkeasti yhdessä ehdokaslista
Heltelä Marja, Tulkaa kaikki ehdokaslista 
Hiilamo Kirsi, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Toiviainen Marjaana, Viinipuu ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Ali-Löytty Viivi, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Korolainen Katri, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Mithiku Hanna, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Wuori Viking, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Haverinen Soili, Sanasta elämään ehdokaslista
Jääskeläinen Jouko, Sanasta elämään ehdokaslista
Korhola Eija-Riitta, Elävä kirkko ehdokaslista
Perilä Juha, Elävä kirkko ehdokaslista

Lapuan hiippakunta

pappisedustajat:

Pohjola Kirsi, Avara Kirkko ehdokaslista
Orsila Markku, Avara Kirkko ehdokaslista  
Salomäki Matti, Kansankirkko tänään ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Ylä-Autio Ilmari, Kirkko keskellä kylää ehdokaslista
Mäntymaa Mirjami, Kirkko keskellä kylää ehdokaslista
Kuntsi Tuulia, Avara kirkko ehdokaslista
Puhalainen Erkki, Seurakuntaväki ehdokaslista
Nissinen Eino, Kirkko lähellä sinua ehdokaslista
Ylinen Jouko, Kirkko lähellä sinua ehdokaslista
Hautala Marjatta, Kirkko lähellä sinua ehdokaslista

Mikkelin hiippakunta

pappisedustajat:

Juuma Eija, Avoin kirkko ehdokaslista
Lehtinen Mirva, Avoin kirkko ehdokaslista
Juntunen Sammeli, Kansankirkon rakentajat ehdokaslista
Pylkkänen Sirkka, Kansankirkon rakentajat ehdokaslista
 
maallikkoedustajat:


Kämäräinen Ville, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Kuisma Minni, Tulkaa kaikki ehdokaslista
Pöyhönen Ilkka, Yhdistynyt seurakuntaväki ehdokaslista
Vänskä Vuokko, Yhdistynyt seurakuntaväki ehdokaslista
Koskelo Aimo, Yhdistynyt seurakuntaväki ehdokaslista
Hahtola Eeva-Riitta, Yhteistyön kirkko ehdokaslista
Loikkanen Olli, Ihmisten kanssa elävä kirkko ehdokaslista
Kuikka Seija, Ihmisten kanssa elävä kirkko ehdokaslista

Tampereen hiippakunta

pappisedustajat:

Hukari Ari, Avara kirkko ehdokaslista
Silfverhuth Olli-Pekka, Avara kirkko ehdokaslista
Kemppainen Jari, Kirkon rakentajat ehdokaslista
Räsänen Niilo, Yhdessä kirkkomme parhaaksi ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Kaunisto Timo, Avara kirkko ehdokaslista
Löytty Olli, Avara kirkko ehdokaslista
Aakula Kari, Keskustalainen seurakuntaväki ehdokaslista
Ahonen Antti, Kokoomus ehdokaslista
Parkkila Seppo, Kokoomus ehdokaslista
Ansaharju Aulis, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki ehdokaslista
Simojoki Pekka, Tampereen hiippakunnan yhdistynyt seurakuntaväki ehdokaslista
Kumlander Joni, Tampereen hiippakunnan kirkkodemarit ehdokaslista

Porvoon hiippakunta

pappisedustajat:

Mia Anderssén-Löf, Tillsammans ehdokaslista
Rolf Steffansson, Tillsammans ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Ulla-Maj Wideroos, En kyrka för alla ehdokaslista
Patrik Hagman, En kyrka för alla ehdokaslista
Göran Stenlund, För Kristi kyrka ehdokaslista
Peter Lindbäck (Ahvenanmaan rovastikunta), En kyrka för alla ehdokaslista

Turun arkkihiippakunta

pappisedustajat:

Järvinen Pauliina, Yhdessä ehdokaslista
Rantala Tapani, Yhdessä ehdokaslista
Auvinen Ville, Sillanrakentajat ehdokaslista
Koskenniemi Erkki, Sillanrakentajat ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Palmunen Lauri, Keskustan ja sitoutumattomien valitsijayhdistys
Sulo Lasse, Keskustan ja sitoutumattomien valitsijayhdistys
Heikkilä Pekka, Keskustan ja sitoutumattomien valitsijayhdistys
Björkskog Tommy, Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista
Ruostesaari Marja-Leena, Kokoomus ja sitoutumattomat ehdokaslista
Hietanen Marika, Sillanrakentajat ehdokaslista
Rajala Pertti, Sosiaalidemokraatit ehdokaslista
Lintunen Anna, Muutoksen tuuli ehdokaslista

Espoon hiippakunta

pappisedustajat:

Mäkinen Mimosa,  Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista
Zitting Heidi, Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista
Linnoinen Päivi, Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Jalava Markku, Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista
Raunu Päivi, Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista
Rotko Iida, Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista
Tähtinen Tapio, Toivoa on - uudistuminen mahdollisuutena ehdokaslista
Sorvari Heikki, Yhteinen kansankirkko ehdokaslista
Karppinen Hannele, Yhteinen kansankirkko ehdokaslista 
Lumijärvi Johanna, Yhteinen kansankirkko ehdokaslista

Kuopion hiippakunta

pappisedustajat:

Mäkinen Aulikki, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat ehdokaslista
Hurtig Ruut, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat ehdokaslista
Kemppainen Aila, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Ketonen Matti, Yhteisellä matkalla ehdokaslista
Niiranen Pekka,  Yhteisellä matkalla ehdokaslista
Välimäki Tarja, Yhteisen tulevaisuuden rakentajat ehdokaslista
Vehkaoja Tarja,  Yhteisen tulevaisuuden rakentajat ehdokaslista
Kaskiniemi Mikko,  Pohjois-Karjala ehdokaslista
Pulkkinen Marjatta,  Kirkko keskellä arkea ehdokaslista

Oulun hiipppakunta

pappisedustajat:

Pesonen Niilo, Mahdollisuuksien kirkko ehdokaslista
Hautala Jukka, Mahdollisuuksien kirkko ehdokaslista
Pitkänen Katariina, Mahdollisuuksien kirkko ehdokaslista
Niemelä Pauli, Kansankirkon rakentajat ehdokaslista
Palmu Pasi, Tunnustuksellinen ehdokaslista

maallikkoedustajat:

Nivala Juha, Kirkko keskellä arkea - Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista
Parpala Marianna, Kirkko keskellä arkea - Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista
Kippo Hannu, Kirkko keskellä arkea - Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki ehdokaslista
Kaisanlahti Janne, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat ehdokaslista
Heikkinen Arja, Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat ehdokaslista
Savela Antti, Kristillisten arvojen puolesta ehdokaslista
Taskila Matti, Kristillisten arvojen puolesta ehdokaslista
Okkonen Tuula, Elävä seurakunta – lähellä ihmistä ehdokaslista

Päivitetty