Hyppää sisältöön

Haluaisitko tehdä vapaaehtoistyötä, jolla on merkitys?

Kirkon keskusteluavun päivystäjät toimivat kuuntelijoina ja keskustelukumppaneina apua tarvitseville ihmisille. Kirkon keskusteluavun Palvelevassa puhelimessa, chatissa ja netissä päivystää noin tuhat vapaaehotoista yli 60 paikkakunnalla eri puolilla Suomea. Päivystystyötä tehdään yksin, mutta päivystäjät kuuluvat alueellisiin ryhmiin, jotka tapaavat säännöllisesti työnohjauksen ja jatkokoulutuksen merkeissä.

Tarjoamme valmennuksen päivystystehtävään. Päivystäjältä toivomme halukkuutta antaa aikaansa toisten ihmisten hyväksi. Edellytämme sitoutumista vaitiolovelvollisuuteen sekä tasapainoista elämäntilannetta. Päivystystyötä tehdään 3-10 tuntia kuukaudessa kahden tai kolmen tunnin vuoroissa. Uudet päivystäjät otetaan lämpimästi vastaan.

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä lähimpään Kirkon keskusteluavun toiminnanjohtajaan.

Etelä-Suomi

Turun seutu (Turku, Aura, Eura, Eurajoki, Huittinen, Kemiönsaari, Kustavi, Laitila, Lieto, Loimaa, Martinkoski, Masku, Mynämäki , Naantali, Nousiainen, Paimio, Parainen, Punkalaidun, Pöytyä, Pyhäranta, Raisio, Rauma, Rusko, Salo, Säkylä, Taivassalo, Uusikaupunki, Vehmaa, Ypäjä)
P C N Riitta Räsänen | riitta.rasanen@evl.fi

Helsinki-Vantaa
P C N Raija Narvila | raija.narvila@evl.fi

Tuusula-Kerava
P Kari Pätsi | kari.patsi@evl.fi 
P Kirsi Helin | kirsi.helin@evl.fi

Järvenpää-Nurmijärvi
P C Minna Kotajärvi | minna.kotajärvi@evl.fi

Hyvinkää-Mäntsälä
P C Petra Pohjanraito | petra.pohjanraito@evl.fi

Riihimäki-Hausjärvi-Loppi
P Minna Kotajärvi | minna.kotajärvi@evl.fi

Forssa
P Anne Koivula | anne.h.koivula@evl.fi

Hämeenlinna
P Lauri Nurmi | lauri.nurmi@evl.fi

Lahti-Heinola
P C N Jaana Gröndahl | jaana.grondahl@evl.fi

Kotka
P C Elise Hasanen | elise.hasanen@evl.fi

Kouvola
P Heidi Kääriäinen | heidi.kaariainen@evl.fi

Etelä-Karjala (Lappeenranta, Joutseno, Taipalsaari, Savitaipale, Imatra, Ruokolahti, Rautjärvi, Parikkala)
P C Katriina Pyyhtiä | katriina.pyyhtia@evl.fi

Keski-Suomi

Pori
P Heli Lukka | heli.lukka@evl.fi

Harjavalta
P Anniina Salminen | anniina.salminen@evl.fi    

Pirkanmaa (Tampere, Akaa, Hämeenkyrö, Ikaalinen, Kangasala, Kihniö, Kuhmoinen, Lempäälä, Mänttä-Vilppula, Nokia, Orivesi, Parkano, Pirkkala, Pälkäne, Ruovesi, Sastamala, Sääksmäki, Urjala, Vesilahti, Virrat, Ylöjärvi)
P C N Hanna Sulonen | hanna.sulonen@evl.fi 

Vaasa
P C Minna Hirvilammi | minna.hirvilammi@evl.fi
P Tuija Storbacka | tuija.storbacka@evl.fi

Seinäjoki
P C Sanna Ålander | sanna.alander@evl.fi
P Tarja Ahvenniemi | tarja.ahvenniemi@evl.fi

Jyväskylä-Jyvässeutu
P N Jaana Ristonmaa | jaana.ristonmaa@evl.fi

Laukaa
P Eija Kuitunen | eija.r.kuitunen@evl.fi

Äänekoski
P Jaana Sikorski | jaana.sikorski@evl.fi

Saarijärvi
P Suvi Löytynoja | suvi.loytynoja@evl.fi

Joensuu
P N Leena Mgaya | leena.mgaya@evl.fi

Mikkeli-Mäntyharju-Hirvensalmi-Kangasniemi
P Outi Reponen | outi.reponen@evl.fi

Kuopio
P Sari Kärhä | sari.karha@evl.fi
C Sirpa Nummenheimo | sirpa.nummenheimo@evl.fi

Savonlinna
P Marja Mustonen | marja.mustonen@evl.fi
P Jaana Paju | jaana.paju@evl.fi

Pohjois-Suomi

Kokkola-Perho
P C N Taina Lamminen | taina.lamminen@evl.fi

Kalajoen seutu (Kalajoki, Alavieska, Haapajärvi, Haapavesi, Kärsämäki, Nivala, Oulainen, Pyhäjoki, Pyhäjärvi, Reisjärvi, Sievi, Ylivieska)
P Sirpa Järvelä | sirpa.jarvela@evl.fi

Kajaani-Sotkamo-Kuhmo
P C N Tuula Kurkinen | tuula.kurkinen@evl.fi

Oulu
P C N Mari Tuokkola | mari.tuokkola@evl.fi

Kemi
P Ari Niskala | ari.niskala@evl.fi

Tornio
P Johanna Wennerström | johanna.wennerstrom@evl.fi

Rovaniemi
P C N Laila Juntti | laila.juntti@evl.fi
P Aila Jäntti | aila.jantti@evl.fi

Voit tutkia myös tällä hetkellä avoinna olevia hakuilmoituksia päivystäjäksi sivustolla Vapaaehtoistyo.fi .