Lapsiasiavaltuutettu: Jatkuva puute rahasta voi tukkia lapsen luovuuden

Pienituloisuudella ja luovuudella on yhteys, katsoo lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen. Hänen mukaansa lapsiperheköyhyyden korjaamiseksi ei tunnu löytyvän poliittista tahtoa.
Suomessa syntyvyys laskee, mutta globaalisti lasten ja nuorten osuus on suurempi kuin aikuisten. Kaikki maailman lapset ja nuoret eivät kuitenkaan saa kasvaa vakaassa ja turvallisessa ympäristössä, mikä voi ajaa heitä kotiseudulta pois.
– Kun lasten ja nuorten osuus kasvaa suureksi, se altistaa epävakaudelle, mistä osoituksena on ollut esimerkiksi arabikevät. Maailmassa kasvaa toivottomia ja turhautuneita nuoria, joilla ei ole elinmahdollisuuksia kotiseudullaan. He lähtevät liikkeelle, lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen totesi keskiviikkona järjestetyssä Piispan iltahetkessä Keski-Porin kirkossa SuomiAreenassa.
Iltahetkeä isännöinyt Lapuan piispa Simo Peura kysyi Pekkariselta, voiko ajatella niin, että laskevan syntyvyyden Suomessa ei selvitä yksin, vaan tarvitsemme muualta tulevia nuoria.
– Sitä ei varmaan kysytä, olemmeko valmiita. Nykyaikainen maailma tulee syliin. Se tulee syliin konkreettisina elävinä ihmisinä, mutta myös teknologioina ja ilmastonmuutoksena.
Tilaa lapsen luovuudelle
Piispan iltahetken teemana oli Luovuus ja kasvu – lapsesta lähtöisin. Luovuuteen liittyvä asia on mielikuvitus, ja Pekkarinen kuvaili omaa mielikuvitustaan varsin vilkkaaksi.
– Lapsena pelkäsin vampyyreja, ja yhä edelleen nukun niin, että peitto on vedetty kaulaan saakka.
Pekkarisen mukaan on tärkeää antaa tilaa lapsen luovuudelle, eikä yrittää ohjata lasta liikaa. Lapsi voi olla esikuvallinen myös aikuiselle.
– Lapsen suhde maailmaan on autenttinen. Aikuisilla on usein ehkä kyvyttömyyttä nähdä asioita uudesta kulmasta, mutta viettämällä aikaa lasten kanssa voimme itse viisastua.
Pekkarinen toivoo, että olisimme kaikki kiinnostuneita lapsista ihan keskellä tavallista arkea: mitä lapsi arjessaan tekee ja ajattelee.
Jatkuva niukkuus tukkii luovuuden
Suomessa 110 000 lasta elää pienituloisessa perheessä. Pienituloisuudella ja luovuudella on yhteys, katsoo Elina Pekkarinen. Hänen mukaansa lapsiperheköyhyyden korjaamiseksi ei tunnu löytyvän poliittista tahtoa.
– Lapsiperheiden palveluja on parannettu, mutta köyhyyden poistaminen voi tarkoittaa myös ihan tulonsiirtoja. Köyhyys ei aina tarkoita elämänhallinnan puutetta vaan sitä, että rahaa ei yksinkertaisesti ole. Jatkuva niukkuus on luovuuden este, ja pienenä lapsena koettu köyhyys voi vaikuttaa traagisesti loppuelämään.
– Pienituloisuus voi estää lasta harrastamasta enemmän rahaa vieviä harrastuksia. Joistakin urheiluseuroistakin on kantautunut hätähuutoja, koska yhä useammalla perheellä on vaikeuksia selviytyä harrastusmaksuista.
– Tärkeää on opettaa lapsille, että jokainen lapsi on arvokas, ja että kaikki lapset voivat olla kavereita keskenään vaikka ei olisi samanlaisia harrastuksia tai yhtä hienoja kännyköitä.
Isis-lapset ovat suuri eettinen kysymys
Viime kuukausien aikana mediassa on käsitelty al-Holin pakolaisleirillä Syyriassa olevien suomalaisten Isis-äitien ja heidän lastensa tilannetta. Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen toteaa, että lasten oikeuksien sopimuksen näkökulmasta heidät tulisi auttaa leiriltä pois, sillä leirillä on hengenvaaralliset olot lapsille.
– Totta kai tämä on myös sisäisen turvallisuuden kysymys, mutta lapsen etua ei voi punnita sisäistä turvallisuutta vastaan. Jokaisella suomalaisella on oikeus palata Suomeen, mutta autetaanko Isis-äitejä ja -lapsia palaamaan tänne, se on varmasti poliittinen kysymys. Ajattelen, että lastensuojelullisista syistä näitä lapsia olisi autettava.
Pekkarinen lisäsi myös, että Isis-lapset eivät ole ongelma, joka noin vain poistuu: he ovat jo keskuudessamme, ja se tekee Isis-lapsista suuren eettisen kysymyksen.